Pro vypuštění rakety do vesmíru existuje mnoho důvodů. Taková operace je velmi nákladná, nejen co se týká financí, ale také zátěže životního prostředí. Běžné výpravy do vesmíru za účelem spravování satelitů, bez kterých by život vypadal úplně jinak, tranzitu astronautů a rozvoje vědeckého výzkumu se zdají být dobrými důvody pro oběť takového množství oxidu uhličitého a paliva. Jak moc dobrým důvodem je k výletu do vesmíru miliardářské ego, je už na pováženou.
V neděli 11. července 2021 se majitel Virgin Galactic Richard Branson vznesl do výšky 80 kilometrů nad zemí. Bezprostředně to byla euforie na pár minut a hezký výhled na Zemi. Z dlouhodobějšího výhledu ale přehlídka miliardářů ve vesmíru ještě nekončí. 20. července 2021 má do vesmíru vycestovat také Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a raketové společnosti Blue Origin. Na palubě tohoto letu bude sám majitel, jeho bratr a šťastlivec s jízdenkou za 28 milionů dolarů, jehož jméno ještě není známo.
Přesné emise uhlíku těchto dvou letů nejsou k dohledání, jak ale všichni víme, rozdíly mezi pozemskou a leteckou dopravou jsou enormní. Po tom, co naivně šetříme pomalu každý gram vyprodukovaného oxidu uhličitého hromadnou dopravou, jízdou na kole a chození po vlastních, je taková vesmírná turistika vlivných lidí docela znepokojující.
Zatímco obchodní model Virgin Galactic je postaven na cestovním ruchu, Blue Origin má vizi nutné expanze lidstva do vesmíru a přesunutí průmyslových odvětví, které likvidují Zemi. Můžou nás tato vesmírná dobrodružství ale skutečně spasit?
Máte rádi ekologii? Vyzkoušejte ekologické produkty Greenway!
Jak správně vybrat dobrou dětskou obuv