Kvalitní zboží Pro muže

Jak vybrat dalekohled?

single-image

Dalekohled je optický přístroj sloužící k přiblížení a zvětšení pozorovaného objektu. Skládá se z okuláru a objektivu. Na průměru a materiálu použitých optických čoček závisí hlavní parametry dalekohledů – světelnost a zvětšení.

Každý dalekohled je označen dvěma čísly, např. 10×50. První číslo udává zvětšení (přiblížení), druhé průměr objektivu v milimetrech. Čím větší je zvětšení, tím méně kvalitní obraz. Čím větší průměr objektivu, tím lepší obraz vlivem většího množství světla vstupujícího do tubusu. To je ale vykoupeno vyšší hmotností dalekohledu.

Podle konstrukce rozlišujeme dalekohledy monokulární – pro pozorování jedním okem, a binokulární – pro pozorování oběma očima.

Podle účelu použití existuje celá řada druhů dalekohledů. Od divadelních kukátek, přes turistické, lovecké, vojenské až po dalekohledy astronomické a speciální.

Pro dámy a běžnou turistiku bude vhodný dalekohled 6×32, popř. 8×32, které jsou lehčí a méně rozměrné. Pro pány bude vhodnější model např. 8×42.

Pro lovecké účely, to znamená především pro pozorování za soumraku, se používají dalekohledy z velmi kvalitních odolných materiálů, a to, jak pro tělo dalekohledu, tak pro vlastní optickou soustavu. Běžně je optická soustava potažena několika antireflexními a dalšími vrstvami, které zlepšují propustnost zbytkového světla za zhoršených podmínek viditelnosti.

Dalekohledy jsou odolné proti vniknutí vody a prachu. Tubus je naplněn suchým dusíkem, což brání vnitřnímu orosení optiky při náhlé změně teploty.

K uvedeným účelům se nejlépe hodí dalekohledy 8×56. Dobrou variantou jsou i dalekohledy 7×50, 8×42, 8×50, 10×42, 10×50

Ne vždy musí být dalekohled v ceně několika desítek tisíc korun, tou nejlepší volbou. Existují výrobci velmi kvalitních dalekohledů, které jsou přitom cenově dostupné a uživateli poskytnou spoustu nezapomenutelných zážitků.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads