Pro ženy

Prenatální péče v těhotenství

single-image

Každá žena by v době svého těhotenství měla docházet na pravidelné kontroly do gynekologického zařízení. Prenatální péče je komplexní péče o těhotnou ženu, která trvá po celou dobu jejího těhotenství. Tato péče zahrnuje povinné i doporučené kontroly u gynekologa a celkovou péči o fyzický, ale také psychický stav těhotné ženy. Pokud je nutné, tak se mohou nastávající maminky objednat do specializované těhotenské poradny.

Profesionální komplexní péči o těhotně ženy nabízí privátní ambulantní zařízení Gynosan s.r.o., které sídlí v Praze 9 v Horních Počernicích. Komplexní péče zahrnuje prenatální ultrazvuk včetně zjištění vrozených vývojových vad, možnost foto ultrazvuku i jeho záznam, určení pohlaví plodu a kardiotografické monitorování ozev plodu na konci těhotenství. Toto gynekologické zařízení zajišťuje nejen prenatální péči o těhotné, ale nabízí odbornou gynekologickou péči všem ženám. Více informací získáte na www.gynosan.cz

Pokud si žena myslí, že je těhotná, tak by měla navštívit gynekologa a absolvovat vyšetření, aby se její těhotenství potvrdilo nebo vyvrátilo. Pokud je těhotenství potvrzeno, tak gynekolog spočítá předpokládaný termín porodu.  Povinně pak musí začít docházet do gynekologické ambulance mezi 10. a 12. týdnem těhotenství. Těhotné ženy musí povinně navštěvovat svého gynekologa do 22. týdne těhotenství a to vždy po 6 týdnech. Pak od 23. až do 36. týdne se frekvence návštěv zkracuje na 4 týdny. Od 37. týdne pak navštěvují gynekologa již každý týden.

V průběhu těhotenství je u těhotné ženy zjištěna její krevní skupina a také Rh faktor. Provádí se HIV test, cytologie, EKS, bakteriologická kultivace, orální glukózový toleranční test a triple test. Dále jsou to testy na toxoplazmu, rubeollu, CMV, fenylketonurii a herpes simplex. Nutné je také zjistit pánevní rozměry. Žena je poslána ke svému praktickému lékaři na EKG a také na povinnou kontrolu ke svému stomatologovi.

Těhotná žena během těhotenství absolvuje ultrazvuk a monitorování pohybu plodu. Na pravidelných prohlídkách jsou prováděny vaginální kontroly, zevní porodnická vyšetření, kontroly krevního obrazu a složení moči a samozřejmě přírůstky hmotnosti. Díky prenatální péči je možné u ženy stanovit rizikové těhotenství a nastolit taková opatření, aby těhotenství až do porodu probíhalo v pořádku. Prenatální péče je v České republice na velmi vysoké úrovni a díky ní se během těhotenství daří včas odhalit různé genetické vady a nemoci.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads