Zajímavosti

Vltava a Vodníci

single-image

Vodníci k Vltavě patří a to odnepaměti. A nejen ti filmoví vymyšlení, jako třeba pan Wassermann s chotí a jejich dcera Polly z filmu Jak utopit doktora Mráčka.

Skutečný vodník je třeba vodník Kabourek z Čertovky. Je kamarádský a milý a stále se usmívá a není nikoho kdo by pamatoval, že nějakého nešťastníka stáhl pod hladinu.

Vodník Kabourek pije pivo z lahve a na svět se dívá přívětivě, s humorem a laskavostí.

Naprostý opak vodníka Kabourka je vodník od Karlova mostu. Je zlý a mstivý a plný žluče a neváhá stáhnout pod vodu každého, kdo si jen trochu nedá pozor.

Je to prý nejhorší vodník nejen na Vltavě, ale v celých Čechách. Je na tom tak, že se nesnáší ani s jinými vodníky. A to už je co říct.

Pokud jste někdy podnikli plavbu po Vltavě, je pravděpodobné, že jste dopluli až k Vyšehradské skále. Pod Vyšehradskou skálou je největší hloubka. Vltavské dno je nějakých devět metrů pod hladinou.

Jsou zde tůně opředené tajemstvím, plné šera a kouzel a žijí zde vodníci, co se lidem pokud možno vyhýbají. Jsou staří a zamyšlení a příliš se nestarají o to, co se ve světě kolem nich děje. Je vzácné je zahlédnout a pokud se to někomu povede, čeká ho prý velké štěstí. Anebo velká smůla.

Takže nikdo příliš nestojí o to, aby nějakého vyšehradského vodníka spatřil protože neví, jak by dopadl.

Pokud přemýšlíte nad tím čím vyplnit volný čas, výprava za vltavskými vodníky není špatný nápad. Můžete si třeba uspořádat vodnický školní výlet, nebo naopak seniorskou pohádkovou plavbu, nebo si udělat jen takový obyčejný výlet na lodi, který se může změnit ve výlet nevšední.

Musíte se ale dobře dívat. Vodníka totiž přehlédnete jedna dvě. Aby se vám to nestalo, je nejlepší se dívat z výšky. Třeba z horní paluby lodi Europe. Ta je pro to jako dělaná. Jste tam vysoko a v bezpečí a uvidíte úplně všechno.

Traduje se, že jeden pozorný účastník plavby viděl z horní paluby lodi Europe tolik vodníků, že z toho úžasem koulel očima.

Nevíme, jestli je to pravda, ale to je jedno. Důležité je, že vodníci existují. Stejně jako Vltava a výletní loď Europe, která k tomu všemu patří a po krásách Vltavy Vás sveze.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads