Zajímavosti

Zdymadla

single-image

Zdymadlo je název pro objekty, které způsobí zvýšení hladiny vodního toku a umožní pomocí plavební komory převést loď z dolní hladiny na horní a zpět. Název je odvozen od slova „vzedmutí“. Celé to funguje na principu spojených nádob. Tolik nám říká slovník.

Zdymadla jsou nutná k tomu, aby třeba na Vltavě mohla vůbec fungovat lodní doprava. Mimochodem, nejstarší plavební soustava jezu a plavebních komor, které tvoří vlastní zdymadlo, je právě na Vltavě.

Jedná se o Hořínské zdymadlo na trase Praha – Mělník, které bylo zbudováno v roce 1902. Pokud si uděláte výlet na lodi, je víc než pravděpodobné, že některým ze zdymadel projedete. Nebo přesněji, některou z jeho plavebních komor.

Sledovat, jak mnohatunová výletní loď pomalu stoupá, anebo klesá sevřena stěnami z kyklopského zdiva je zážitek, na který se nezapomíná. Loď Europe vás spolehlivě proveze všemi plavebními komorami, co jich v Praze na Vltavě je. Díky těmto technickým zařízením je plavba po Vltavě plynulá a bezpečná.

A pokud byste chtěli, můžete si udělat výlet na lodi až k Hořínskému zdymadlu. Bude to sice trochu delší plavba, ale určitě bude stát za to. Na lodi Europe o vás bude ve všech směrech postaráno. Takže – pokud chcete zažít romantickou plavbu s příchutí dobrodružství, pokud se chcete něco nového dozvědět, pokud hledáte něco nevšedního, co by vám přineslo pobavení a radost a neopakovatelné zážitky, neváhejte. Léty prověřená posádka lodi Europe vás nezklame.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads