Pro muže Zajímavosti

Co je damascénská ocel?

single-image

Termín damascénská ocel (podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato ocel zejména z Indie dovážena) označuje materiál složený z více druhů železa či oceli, na jehož leštěném nebo leptaném povrchu je zřetelná struktura těchto střídajících se vrstev.

V současnosti označuje obecně dva druhy ocelí. Historický, tzv. pravý damask byl používán k výrobě kvalitních čepelí nožů a mečů, které bylo možno ohnout od čepele ke špičce. Těmito meči byli křižáci schopni přeseknout i nepřátelské brnění. V tomto případě se jednalo o vysoce kvalitní ocel s charakteristickými vzory – tzv. mramorováním (anglicky „watering pattern“). Damascénská ocel byla forma oceli s vysokým obsahem uhlíku vyráběna při vysokých teplotách z karbonové oceli anglicky zvané wootz společně s fragmenty železa v keramických nádobách fúzováním. Díky tomu, že obsah uhlíku obvykle překračoval 2 % (většina ostatních ocelí má obsah uhlíku pod 1 %), na povrchu se tvořil charakteristický vzor (damask pattern). Pomocí skenovací elektronové mikroskopie bylo nedávno odhaleno, že společně s vysokým množstvím karbidového materiálu (Fe3C) Damascénská ocel obsahuje i vícevrstvé​ uhlíkové nanotrubičky a nanodráty, což pravděpodobně dává tomuto starověkému high-tech materiálu jeho zajímavé vlastnosti.

Jelikož byla výroba pravé Damascénské oceli velmi drahá a její výroba tajná, byla snaha tuto ocel napodobit, což vytvořilo tzv. nepravý damask (anglicky pattern-weld), což je prakticky ocel svařovaná do vzorů. Tato ocel nebyla nijak kvalitní a s pravým damaskem měla společné jen ono mramorování. Výroba původního damasku byla časem zapomenuta, nepravý damask se stále používá a tato technologie je nazývána damaskování.

Dnes se damašková ocel vyrábí mnohonásobným skováním, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech, čímž vzniká charakteristický vzor, který mívá několik desítek i několik stovek vrstev. Tato ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech (měkčí a ohebnější ocel kombinovaná s tvrdší a křehčí ocelí) jak dlouhodobě ostrá, tak i houževnatá (nezlomí se). Ve výsledku je tedy kombinací dobrých vlastností obou použitých ocelí. Damašková či damascenská ocel je materiál, který má vnitřní strukturu, kde se střídají vrstvy dvou a více různých druhů ocelí nebo i jiného kovu. Vrstvy jsou navzájem pevně spojeny, nejčastěji metodou kovářského svařování. Po vybroušení, naleptání a vyleštění povrchu vyniká jeho vnitřní vrstvená struktura (různé druhy ocelí jsou naleptány různě hluboko). Výsledkem je kresba, jejíž vzor je vždy naprosto individuální, ale závisí i na použité technologii. Vlastnosti takové oceli se již staly legendární. Při správném výběru ocelí pro výrobu lze dosáhnout toho, že výsledek spojuje jen to nejlepší ze všech použitých materiálů. Tak například při kombinaci tvrdé vysokouhlíkové oceli a houževnaté oceli nízkouhlíkové bude výsledkem materiál odolný proti přelomení a současně s vysokou odolností vůči opotřebení. Dokonce tvrdost a houževnatost budou ještě vyšší než u původních materiálů. To je také důvodem proč byla a stále je damašková ocel velmi vysoce ceněna.

Damascénská či damašková ocel se používají na výrobu dražší, ale velmi kvalitních nožů.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads