Výlety

Náplavka

single-image

Náplavka je území v těsné blízkosti řeky, kde se předpokládá, že čas od času dojde k zaplavení. Proto zde nestojí žádné pevné stavby.

Jedna z neznámějších pražských náplavek je součástí Rašínova nábřeží. Nábřeží vede podél pravého břehu Vltavy od vyšehradského tunelu po Jiráskův most.

Kdysi v těchto místech přistávali voraři. Řeka byla zaplněna svázanými kmeny. Odtud se vytahovaly na břeh, odtud se vozily na pily.

Muži s vykasanými rukávy, bosí a s bidly v ruce pro pár krejcarů pokoušeli osud. Minulost, která se již nevrátí.

V současnosti je náplavka patřící k Rašínovu nábřeží zcivilizovaná. Vydlážděná, opravená a udržovaná.

Lemují ji kamenné zdi, chvílemi vysoké až deset metrů. Je to oblíbené místo vycházek. Maminky s kočárky, sportovci na inlajnech, odpočívající čtenáři, zamilované dvojice, žízniví tatíci se spocenými tvářemi.

O všechny je postaráno. I o ty žíznivé. Náplavku totiž lemuje spousta zakotvených lodí, které se starají jak o zábavu, tak o občerstvení.

A kolem po řece plují výletní lodě a na nich jsou lidé a mávají a usmívají se a volají a je úplně jedno, jestli se jedná o školní výlet, nebo o seniorskou plavbu.

A až si jednou uděláte párty na lodi a bude to třeba loď Europe, která má horní palubu opravdu vysoko a poplujete kolem náplavky Rašínova nábřeží a budete z té výšky mávat a volat a usmívat se na ty, co se z náplavky dívají na vás vzpomeňte si, že kdysi na stejném místě pobíhali bosí muži, kteří za pár krejcarů riskovali zlomené kosti jen proto, aby jejich rodiny měly z čeho žít.

A pokud budete na palubě lodi Europe a budete mít v ruce skleničku, zvedněte ji a připijte jim. Myslíme, že si to zcela jistě zaslouží.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads