Pro muže

Strunovka nebo křovinořez

single-image

Kdy nastává vhodný okamžik k výměně strunovky za křovinořez? V případě, že se potýkáte s dřevnatými stonky kopřiv, bodláků nebo dokonce ostružiním, měli byste se zamyslet nad tím, zda nezvolit výkonnějšího pomocníka k práci na zahradě.

Rozdíl mezi takzvaným vyžínačem a křovinořezem je ten, že vyžínač využívá k pohonu kroucený bowden a křovinořez je vybaven pevnou náhonovou hřídelí a úhlovou převodovkou. Řezný kotouč křovinořezu využívá veškerý kroutící moment, který motor může poskytnout.

Při koupi křovinořezu by si zákazníci měli dát pozor na výběr správného motoru, který výrobce u křovinořezu použije. Pokud se rozhodnete pro nákup výrobku, který není značkový, tak výrobci většinou vybaví křovinořez motorem, který se používá do motorových pil. Tyto stroje, ale pracují jiným způsobem a proto není vhodné používat stejný typ motoru. Dobří výrobci vybavují křovinořezy speciálními motory, které jsou zkonstruovány právě pro tento typ stroje. Nabídku doporučených křovinořezů naleznete zde sterba-zbraslav.cz.

Jak zvolit ten správný typ křovinořezu?

Důležité je znát předpokládaný stupeň zatížení. Ty nejmenší krovinořezy mají obvykle objem motoru podobný jako vyžínače, ale protože jsou robustnější, tak je možné použít kotouč. Pak může zákazník použít i malý křovinořez na podříznutí zdřevnatělých stonků rostlin. Křovinořez je ideálním řešením pro sekání vysoké trávy, výhonků keřů nebo dřevnatých stonků pro zahrádkáře a víkendové chalupáře.

Pokud se rozhodnete pro silnější stroj, tak ten již bývá odolnější a můžete s ním pracovat i v zanedbanějším terénu a použít ho na prokleštění silných kmínků například keřů.

Dalším faktorem, kterým se budeme při výběru toho správného křovinořezu řídit, je, zda zvolíme řidítka nebo rukojeť. Důležité je vybírat podle druhu práce, na kterou budeme stroj používat. Pokud chcete vyžínat převážně kolem záhonů, plotů nebo stromů, tak je vhodné zvolit jednoduchou rukojeť. Pohodlně, tak můžete pracovat i v úzkých prostorech. Dostanete se i mezi živé porosty nebo plot.

Mohlo by se Vám líbít

img-ads